Lampy UV-C to sprzęt, o którym w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy zrobiło się bardzo głośno. Wszystko za sprawą epidemii koronawirusa, która wstrząsnęła całym światem. Zastosowane w nich światło UV-C pozwala na pozbycie się bakterii i wirusów, które ukrywają się nawet w najbardziej niedostępnych miejscach. Po włączeniu urządzenia, lampa do odkażania pomieszczeń wykona za Ciebie całą pracę, i to w zaledwie kilkanaście minut dziennie. Zapoznaj się z naszym asortymentem obejmującym UV-C do dezynfekcji i dowiedz się, dlaczego warto je posiadać.

Lampy antybakteryjne UV-C – co to takiego?

Lampy UV-C używane są do dezynfekcji pomieszczeń. Za pomocą promieniowania UV-C zabijają wszelkie drobnoustroje, w tym: pleśń, wirusy, bakterie, grzyby itp. W ofercie Dora Metal mamy profesjonalne wyposażenie gastronomiczne, w którym znajdują się urządzenia takie jak:

  • lampa UV-C do dezynfekcji pomieszczeń;
  • lampa przepływowa UV-C do dezynfekcji pomieszczeń;
  • mobilna lampa UV-C dwufunkcyjna.

Opisane powyżej urządzenia dostępne są w wersji stojącej oraz wiszącej.

Lampy bakteriobójcze UV-C – zastosowanie

Lampy UV-C bakteriobójcze od dawna stosowane są m.in. w szpitalach, na oddziałach zakaźnych, w przychodniach oraz laboratoriach na terenie całego kraju. Służą przede wszystkim do dezynfekcji powietrza za pomocą promieniowania ultrafioletowego. Lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń potrafią sobie poradzić z wirusami, bakteriami, grzybami oraz wszelkimi innymi drobnoustrojami, które mogą być szkodliwe dla naszego organizmu. W związku ze swoim bakteriobójczym działaniem, lampy UV-C coraz częściej stosowane są również w domu jako urządzenie do dezynfekcji pomieszczeń, również tych, które liczą sobie do 35 m². W celu przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczenia należy:

  1. ustawić urządzenie w wybranym przez siebie miejscu – w miarę możliwości jak najbardziej w środku pokoju;
  2. podłączyć urządzenie do źródła zasilania;
  3. uruchomić – zgodnie z czasem wskazanym przez producenta;
  4. opuścić pomieszczenie – wraz ze zwierzętami oraz roślinami;
  5. po zakończonej dezynfekcji urządzenie odłączyć z prądu i schować.

Po zakończonej dezynfekcji mieszkania pomieszczeń nie trzeba wietrzyć, tak jak jest to wymagane w przypadku ozonowania. Z pomieszczeń można ponownie korzystać bezpośrednio po wyłączeniu lampy UV-C.

Jak działają lampy UV do dezynfekcji pomieszczeń?

Lampa UV-C do dezynfekcji to najmocniejszy rodzaj urządzenia stosowanego do zabijania bakterii i wirusów. Nieco słabsze działanie przejawiają dostępne na rynku lampy: UV-A i UV-B. Wykorzystanie lamp emitujących promieniowanie UV to najlepszy sposób pozbycia się z powierzchni bakterii i grzybów, zarówno tych wegetatywnych, jak i zarodnikowych oraz przetrwalnikowych. Lampy UV-C mają jednak na tyle silne działanie, iż są w stanie zneutralizować działanie drobnoustrojów wywołujących koronawirusa, sepsę, gronkowca itp. Świetnie radzą sobie także w walce z pneumokokami.

Lampy UV do dezynfekcji – zasada działania

Lampy bakteriobójcze UV-C działają zarówno na powierzchnie, jak i na powietrze, które znajduje się pod wpływem działania promieni UV-C. Długość ich fali wynosi pomiędzy 100 nm a 280 nm. Badania naukowe dowiodły natomiast, że najlepszy efekt bakteriobójczy zapewniają urządzenia emitujące fale o długości od 250 do 270 nm. Taka lampa antybakteryjna opiera swoje działanie na zjawisku absorpcji. Promieniowanie UV-C powoduje zmiany w budowie DNA drobnoustrojów. Powstała zmiana prowadzi do reakcji chemicznej, w wyniku której szkodliwy patogen zostaje unicestwiony. Tym samym przestaje on zagrażać naszemu zdrowiu.

UV-C lampa antybakteryjna – do czego służy w domu?

Lampy UV-C w domach, podobnie jak w szpitalach, mają za zadanie odkażanie powierzchni. Jak potwierdzają przeprowadzone dotychczas badania – są one świetnym sposobem dezynfekcji w przypadku koronawirusa. W bostońskim laboratorium produkującym lampy UV-C marki Philips dowiedziono, że można się ich pozbyć zaledwie w niecałe 10 sekund od momentu rozpoczęcia naświetlania (źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-020-79600-8). Zlikwidowanie pozostałych drobnoustrojów może jednak potrwać nieco więcej czasu.

Lampy UV-C – dezynfekcja w domu

W zależności od modelu urządzenia, przeprowadzana z jego pomocą dezynfekcja może zająć zaledwie ok. 45 minut! Im większe jest pomieszczenie, tym więcej czasu powinno zająć naświetlanie lampą. W pomieszczeniach sanitarnych może to zająć nawet do 15 minut. W niektórych przypadkach – zwłaszcza przy naświetlaniu większych powierzchni, rekomenduje się naświetlanie nawet do kilku godzin w ciągu dnia. Przeprowadzając dezynfekcję za pomocą tego rodzaju urządzenia, trzeba jednak pamiętać o tym, by na jakiś czas wyłączyć pokój z użytku. Należy wyprowadzić z niego również zwierzęta oraz rośliny.

Lampy UV-C – rodzaje

Jako wiodący w sprzedaży lamp UV-C sklep internetowy, posiadamy bogaty asortyment lamp antybakteryjnych. Do najpopularniejszych modeli zaliczane są:

  • lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania – świetnie sprawdzają się do przeprowadzania dezynfekcji powietrza oraz powierzchni;
  • lampy bakteriobójcze przepływowe – stosuje się je tylko i wyłącznie w trakcie dezynfekowania powietrza. Dużą ich zaletą jest fakt, że posiadają ukryte w komorze wewnętrznej urządzenia źródła światła. Urządzenie tego typu może być uruchamiane również w momencie, gdy we wnętrzu pomieszczenia przebywają ludzie oraz inne organizmy żywe;
  • lampy bakteriobójcze dwufunkcyjne – sprzęt tego typu wykazuje cechy wspólne dla lamp bezpośredniego działania oraz urządzeń przepływowych. Lampa tego typu posiada aż 3 źródła światła, a 2 z nich znajdują się w komorze wewnętrznej urządzenia. Z powodzeniem mogą być także wykorzystywane do bezpośredniego naświetlania powierzchni.

Czy dezynfekcja domu lampą UV-C jest bezpieczna?

Należy pamiętać o tym, aby promieniowanie emitowane przez UV-C wykorzystywać w prawidłowy sposób. Oznacza to, że w trakcie przeprowadzania dezynfekcji lampą UV-C pod żadnym pozorem nie należy przebywać w oczyszczanym pomieszczeniu. Zakaz ten dotyczy wszystkich organizmów żywych – zarówno ludzi, zwierząt, jak i roślin. Na czas przeprowadzanej lampą dezynfekcji pomieszczenie powinno pozostać wyłączone z tymczasowego użytku. Badania wykazały również, że incydentalne oraz niedługie przebywanie w obszarze poddawanym dezynfekcji nie wpłynie na pogorszenie zdrowia lub samopoczucia.

Czy lampa UV szkodzi w ciąży?

Promieniowanie UV występuje naturalnie w promieniach słońca, a dostarczane w odpowiednich ilościach, nie jest szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Zachowanie szczególnych środków ostrożności jest jednak wskazane w przypadku kobiet w ciąży. Bezpośredni oraz zbyt długi kontakt z promieniowaniem UV może bowiem stać się przyczyną oparzeń skóry czy zapalenia spojówek.

Proekologiczne projektowanie to nasz priorytet

Kupując produkt firmy Dora Metal macie Państwo pewność, że otrzymujecie urządzenie w pełni przyjazne środowisku naturalnemu.

Innowacje

Wdrażamy innowacyjne rozwiązania dbając o środowisko naturalne

Wydajność

Najwyższej klasy dynamika szaf chłodniczych 

Serwis

Zapewniamy profesjonalny serwis sprzedażowy i posprzedażowy naszych urządzeń

Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter
dora-metal-rycerz

Dora Metal jest wiodącą w branży gastronomicznej w Polsce firmą, z długoletnią tradycją i doświadczeniem w projektowaniu, oraz produkcji profesjonalnych urządzeń dla sektora HORECA.

polski-produkt_dora

Polski producent