Okapy nawiewno-wyciągowe to profesjonalne urządzenia kuchenne przeznaczone do usuwania nieprzyjemnych zapachów, ciepła i pary wodnej. Wyposażone są w filtry, które gromadzą cząsteczki tłuszczu i inne zanieczyszczenia, odprowadzane z okapu za pomocą rynien odciekowych. Zapewniają cyrkulację powietrza dzięki trzem sposobom dystrybucji powietrza nawiewanego - ze strumieniem indukcyjnym, kompensacyjnym i indukcyjno-kompensacyjnym. Urządzenia te określane są także jako okapy nawiewno-wywiewne.

Czym są okapy nawiewno-wyciągowe?

Dostępne w naszej ofercie okapy nawiewno-wyciągowe stosowane są w gastronomii i w przemyśle (zwłaszcza w drobnym przemyśle spożywczym). Umożliwiają utrzymanie optymalnych warunków pracy w warunkach kuchennych. Usuwają zanieczyszczone, wilgotne i gorące powietrze powstające w wyniku przygotowywania żywności. Następnie nawiewają do pomieszczenia powietrze świeże (zastosowanie mechanizmu nawiewu odróżnia okap nawiewno-wyciągowy od zwykłych okapów wyciągowych). Zaleca się stosowanie powietrza podgrzanego jako nawiewu - powietrze niepodgrzane może doprowadzić do skraplania się wody po stronie nawiewnej okapu.

Istnieją przy tym trzy główne rodzaje okapów nawiewno-wyciągowych:

  • modele ze strumieniem indukcyjnym,
  • modele ze strumieniem kompensacyjnym,
  • modele ze strumieniem indukcyjnym i kompensacyjnym.

W okapach indukcyjnych powietrze nawiewane jest w kierunku filtrów (łapaczy tłuszczu). W rozwiązaniu tym przepływ wyciąganego powietrza w kierunku przewodów wyciągowych jest zintensyfikowany. W okapach kompensacyjnych powietrze nawiewane jest do pomieszczenia. Świeże powietrze bezpośrednio do strefy pracy w kuchni przepływa przez perforowaną ścianę czołową. Okapy indukcyjno-kompensacyjne łączą w sobie oba rozwiązania.

Jak wybrać okapy nawiewno-wywiewne? Urządzenia dostępne w ofercie Dora Metal

Wysokiej jakości okap nawiewno-wywiewny powinien być wykonany z atestowanej stali nierdzewnej. Dostępne w naszej ofercie urządzenia wykonane są z wysokiej klasy stali AISI 304. Charakteryzuje je także trwała konstrukcja spawana. Poszczególne modele okapów wybrać można jako okapy ze strumieniem indukcyjnym, kompensacyjnym lub indukcyjno-kompensacyjnym.

Urządzenia dostępne są w wielu wariantach rozwiązań technicznych i w różnych wymiarach. Większe urządzenia (o długości większej niż 2500 mm) wykonujemy przy tym jako okapy segmentowe, mniejsze natomiast jako okapy monolityczne. Po uzgodnieniu z producentem istnieje możliwość zamówienia okapów o wymiarach niestandardowych.

Wyróżnia się ponadto okapy nawiewno-wywiewne montowane przyściennie i montowane centralnie (stosowane nad wyspą urządzeń kuchennych). Montaż urządzeń jest łatwy dzięki zastosowaniu systemu montującego w kształcie ucha, który umożliwia zawieszenie okapu.

Proekologiczne projektowanie to nasz priorytet

Kupując produkt firmy Dora Metal macie Państwo pewność, że otrzymujecie urządzenie w pełni przyjazne środowisku naturalnemu.

Innowacje

Wdrażamy innowacyjne rozwiązania dbając o środowisko naturalne

Wydajność

Najwyższej klasy dynamika

Serwis

Zapewniamy profesjonalny serwis sprzedażowy i posprzedażowy naszych urządzeń

Bądź na bieżąco - zapisz się na newsletter
dora-metal-rycerz

Dora Metal jest wiodącą w branży gastronomicznej w Polsce firmą, z długoletnią tradycją i doświadczeniem w projektowaniu, oraz produkcji profesjonalnych urządzeń dla sektora HORECA.

polski-produkt_dora

Polski producent